Melancholia (2011) - recenze

24. prosince 2013 v 13:55 | Anitta |  recenze
Drama / Sci-Fi
Dánsko / Švédsko / Francie / Německo
2011, 136 min

Po ne příliš úspěšném sci-fi snímku "2012" režiséra Rolanda Emmericha, který se zabývá otázkou mayského proroctví o konci světa, se v létě 2011 v kinech objevil tematicky stejně laděný film Melancholia. Autorem je dánský režisér Lars von Trier (Antikrist, Dogville, Tanec v temnotách), specialista na drama s mrazivým, až hypnotickým dějem. Nečekejte však ohranou novodobou sci-fi plnou počítačových efektů. Úkolem Melancholie nebylo vytvořit děsuplnou atmosféru plnou ječících hrdinů, ale předat divákům Trierovu zkušenost a pohled, jakým vnímá svět on sám.
Nápad natočit Melancholii se Trierovi zrodil v hlavě během jedné z návštěv svého psychoterapeuta, kde mu bylo řečeno, že lidé s depresivními poruchami mají tendenci zvládat kritické situace lépe než lidé zdraví a psychicky vyrovnaní.
Příběh dvou sester Justine (Kirsten Dunst - Marie Antoinetta, Spider Man) a Claire (Charlotte Gainsbourg - Antikrist), z nichž jedna (Justine) trpí těžkou depresí a utápí se v obavách a ta druhá (Claire) se jí snaží podat pomocnou ruku, odráží tak trochu Trierovu životní zkušenost. O jedné ne příliš vydařené noci, kdy se Justin vdává, se na obloze objevuje záhadná planeta. Ta se má v nejbližší době srazit se Zemí. Zhroucená Justine ztrácí chuť žít a její obavy z konce světa stále rostou. Jakmile se však zánik Země definitivně potvrdí a lidé se připravují na nejhorší, je to právě Justine, která pomáhá svoji sestře Claire udržet se na nohou.
Film protkává od začátku do konce děsivě mrazivá atmosféra, kterou Trier úžasně vykresluje zvoleným prostředím a hudbou. Nejsou to jen slova, která obohacují film mrazivou atmosférou. Velkou roli zde hrají hlavně samotné pohyby, gesta a výrazy ve tvářích hlavních postav. Přiznávám, že jsem se zprvu obávala, jak si s hlavní rolí poradí Kirsten Dunst, kterou si většina z nás pamatuje jako "uječenou puberťačku ze Spider Mana". Teď ale s klidem mohu říct, že si s rolí poradila skvěle a nedovedu si představit nikoho, komu by role Justine seděla více. S hereckým obsazením se Trier trefil rozhodně do černého. Nutno podotknout, že stejně tak jako u Trierova Antikrista není film zcela vhodný pro slabší povahy. Ovšem pokud jsou dramatické depresivní filmy vaším šálkem kávy, tento děsivě krásný film o konci světa se vám bude zaručeně líbit.

Moje hodnocení: 95%


Příšte: Hunger games II - Jak si poradil nový režisér s dvojkou? Má cenu na tento sci-fi trhák chodit do kina?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama